You are on PERI's international website. Click here to switch to PERI USA. Click here to view all PERI websites.

HeidelbergCement új központja, Heidelberg, Németország

Projekt adatok

Helyszín: Heidelberg, Németország

  • Kiemelkedő minőségű látszóbeton és nem mindennapi tervezési megoldások jellemzik a világ egyik vezető építőanyag gyártója, a HeidelbergCement új központját.
  • A 16 hónapig tartó kivitelezés során közel 97.500 négyzetméternyi zsaluzatot használtak fel, köztük a PERI projektspecifikus, rendkívül összetett zsaluzási megoldásait.
  • A HeidelbergCement új központja jól szemlélteti, hogy milyen széleskörű felhasználási lehetőségei vannak a látszóbetonnak. Az impozáns, csavart fa alakú tartószerkezetek, a kreatív módon megmintázott homlokzati betonelemek, valamint a hálósan elhelyezett, éltörés nélküli gerendák teszik igazán egyedivé a heidelbergi székházat.
  • A három egymással összekapcsolt, különböző magasságú épületből álló központ építéséhez 31.500 köbméter betont használtak fel.
  • A HeidelbergCement központjának főtervezője a Frankfurt am Main-i székhelyű AS+P Albert Speer+Partner építésziroda volt, a W+Architektur- und Ingenieurgesellschaft GmbH-val együttműködve. 

Projekt követelmények

  • A HeidelbergCement új központja jól szemlélteti, hogy milyen széleskörű felhasználási lehetőségei vannak a látszóbetonnak.
  • Az impozáns, csavart fa alakú tartószerkezetek, a kreatív módon megmintázott homlokzati betonelemek, valamint a hálósan elhelyezett, éltörés nélküli gerendák teszik igazán egyedivé a heidelbergi székházat.
  • A projekt kiemelkedő építészeti megoldásait a PERI speciális zsaluelemeinek felhasználásával sikerült megvalósítani.
  • A tömör beton ellenére az új központ világos, ívelt homlokzatának köszönhetően mégis légiesnek hat.
  • Külön figyelemreméltóak a 11,75 méter magas, fehér látszóbetonból készült sima felületű homlokzattartó pillérek, melyek kivitelezéséhez a PERI fatartós zsaluzatát alkalmazták, műgyantával bevont rétegelt lemezzel kombinálva.
  • A székház mintegy 11 méter magas előcsarnokának központi magját három impozáns, csavart fa alakú beton tartószerkezet alkotja. Ezek a fa jellegű támaszok három négyzet alakú, egymás felé hajló pillérből állnak, amelyek körülbelül az alsó harmadban keresztezik egymást. Az előírt látszóbeton minőségnek megfelelően, a teljes, mintegy 11 méteres pilléren csupán egyetlen elemillesztés látható, de további követelmény volt, hogy ne legyenek láthatóak a rögzítőcsavarok, átkötési furatok, valamint a zsaluhéj illesztések sem.
  • A nagyon magas látszóbeton követelmény, és a statikailag előírt 200 kN/m² frissbeton-nyomás, illetve az előcsarnok szűkössége miatt nem lehetett fából készült zsaluzatot használni a tartószerkezet megvalósításához.
  • A PERI ezért egy rendkívül összetett, acélelemekből álló 3D-s zsaluzatot alakított ki 150mm teljes vastagsággal, melyhez közel 12,7 tonna acélt használtak fel.

Ügyfél

Diringer & Scheidel GmbH & Co. KG, Mannheim, Németország

Ügyfél előnyök

  • A betonozási folyamat során a PERI InSite Construction (ISC) betonnyomás-figyelő készlet zsaluzatba épített érzékelőinek segítségével a frissbeton-nyomásának valós idejű mérését is el lehetett végezni, az így kapott adatokat az ISC mobilalkalmazásán keresztül pedig nyomon követni.
  • A PERI mérnökei tervezték az egyedi, speciális zsaluzási megoldásokat, valamint helyszíni támogatást nyújtottak a bonyolult alakzatok és formák kivitelezéséhez.
  • A projekthez mintegy 3.000 m2 projektspecifikus látszóbeton készítéséhez alkalmas fatartós falzsaluzatot használtak fel, amelynek nagy részét előre összeszerelve szállították a helyszínre.
  • A munkálatokat az időjárási viszonyoktól függetlenül lehetett végezni, köszönhetően a PERI UP időjárás elleni védőtető használatának
  • A szoros építési ütemterv betartása
Matthias Schmitt, Senior  Építésvezető, Diringer & Scheidel GmbH & Co. KG, Mannheim, Németország
Matthias Schmitt
Senior Építésvezető

Mint nagy építési projektekben több évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkező építésvezetőnek, nagy kihívás volt ügyfelünket, a HeidelbergCementet biztosítani az építési folyamat gond nélküli, kívánt minőségben és megadott határidőre történő lebonyolításáról, különös tekintettel az ezzel járó technikai kihívások mértékére. Ezek a célok lehetetlenek lettek volna a teljes kivitelezési csapat, alvállalkozóink és beszállítóink támogatása nélkül. A minőségi követelmények teljesítéséhez nyújtott támogatás nagyon nagy része a PERI-től származott. A zsalutervezés valamennyi műszaki folyamatát a PERI projekt koordinátora végezte, építésvezetőinkkel egyeztetve. Nagyon köszönöm ezt.

PERI megoldások

  • Az elkészített speciális pillérzsaluzat tartószerkezete 63 darab CNC lézerrel vágott egyedi alkatrészből álló, igényes méhsejtszerkezet volt.
  • Az egyes elemeket az időigényes hegesztés elkerülése érdekében egymásba illeszthető rendszerként szerelték össze, így minden egyes elemet egyedileg kellett gyártani és statikailag méretezni. Ezt követően 5 mm vastag acél zsaluhéjat erősítettek a tartószerkezethez, hogy ellenálljon a magas frissbeton-nyomásnak. Azon a ponton, ahol a három fa alakú támasz elágazásai keresztezik egymást, további megerősítésre volt szükség, hogy így ellensúlyozzák az acél deformációját.
  • Az előcsarnok falaiba süllyesztett, sugárirányú mintázatot több előregyártott betonelemből alakították ki. A 8 cm vastag előregyártott betonelemek legyártásához projektspecifikus PERI zsaluzatot használtak. Ahogy a tartópillérek esetében, ezeknél a falaknál is követelmény volt, hogy semmilyen rögzítési pont, átkötési furat, illetve függőleges elem illesztés ne látszódjon.
  • A földszinti közösségi tér vasbeton mennyezetének hálós elrendezésű éltörés nélküli fehér betonból készült gerendáinál sem látszódnak a zsaluzat rögzítési vagy átkötési lenyomatai.
  • A födémhez a PERI projektspecifikus zsaluzatát használták, amelyet később 64 különböző, gyárban előre összeszerelt, rombusz alakú kidobozolással valósítottak meg. A födém terheit a homlokzatnál négy különböző keresztmetszetű, rombusz alaprajzú támaszon vezeti le.
  • A gerenda mezőkbe beépített előregyártott látszópaneleket PERI UP állványzat segítségével rögzítették. A gerendákat kívülről befelé indulva két szivattyúval egyszerre betonozták ki, a mennyezet betonozását csak a gerendák megszilárdulása után kezdték meg.