Falzsalu rendszereknél megkülönböztetünk keretvázas és fatartós falzsaluzatokat. Különleges csoportot alkotnak az íves falzsaluzatok.
Keretvázas falzsaluzatok
Napjainkban a kivitelező cégek mintegy 70%-a keretvázas falzsaluzatot használ monolit falak építéséhez. A "keretvázas zsaluzat" kifejezés a körbefutó keretből ered, amely megvédi a benne lévő zsaluhéj éleit a mechanikai igénybevételtől. Ennek eredményeképpen a keret csatlakozásai jellegzetes lenyomatot hagynak a beton felületén. Ezen kívül, az acél vagy alumínium keretek a zsalu átkötések, valamint a kapcsolóelemek és az áthelyezéshez szükséges eszközök elhelyezésére is szolgálnak.
A keretvázas falzsalu alapelveit a PERI TRIO testesíti meg. Más keretvázas falzsalu rendszerek betonlenyomatukban hasonlóak. A standard táblák elhelyezési és átkötési rasztere 2,70 m és 3,50 m között változik, és az egyes táblák egymáshoz függőlegesen vagy vízszintesen csatlakoztathatók. A keretvázas falzsaluzat robusztus, hosszú élettartamú és az előre meghatározott szerelési sorrend révén könnyen kezelhető.
Fatartós zsaluzatok
A fatartós zsaluzatokat manapság ritkábban használják, mint korábban, és főleg speciális alkalmazásokhoz. A zsaluzat neve a használatkor alkalmazott fa vagy fém rácsos tartókból származik. A főtartók, az acélhevederek és a szabadon választott zsaluhéj képezik az előszerelt zsaluelemeket, az úgynevezett zsaluzási szegmenseket. A rendszert acélhevederek kötik össze, melyek egyben az átkötési rendszer támaszfelületeként is szolgálnak.
A fatartós zsaluzatok alapelveit a PERI VARIO GT 24 testesíti meg. Más fatartós zsalurendszerek betonlenyomatukban hasonlóak. A standard elemek raszter elrendezése és a zsalu átkötések változhatnak.
Megkülönböztetünk
a) standard szegmenseket
előregyártott és bérleti parkban lévő szegmensek, előre meghatározott elemméretekben, részben zsaluhéjjal, másodlagos követelményekhez, és tartólemezként látszóbetonhoz, zsaluhéjjal.
b) feladathoz kapcsolódó zsaluelemeket
ezek a zsalu szegmensek projektre vannak tervezve, és speciális követelményeknek megfelelően készülnek. A zsaluhéj (típus, méret, rögzítés), a fatartók és a hevederek (távolságok), valamint az átkötések elrendezése szabadon választható, a rendszer elveit figyelembe véve.
Íves zsaluzat
Íves falak poligonálisan, sokszög formában készíthetők a keretvázas zsaluzatokkal, a beillesztett trapéz formájú fugaszalagok segítségével. A kör alakú falfelületek zsaluzása speciális fatartós zsalurendszerekkel történik, melyeknél a kívánt sugarat az egyes hevedereket összekötő állítócsavarok segítségével lehet beállítani. A hajlítási sugár fokozatmentesen, 1.00 m-től kb. 20.00 m-ig állítható. A zsaluhéj görbülete egy egyedi, a görbületi sugárhoz méretre vágott fa sugársablon segítségével érhető el, melyet a zsaluhéj és a fatartók közé helyeznek el.